Kontakt   


 prasa o nas  referencje




 odpylacze  dozowniki  rury, kana硑, w昕e i osprz阾  wentylatory  transport pneumatyczny

Prasa o nas





Artyku艂y i certyfikaty:

ATEX - przepisy jak w Unii Przestrzenie zagro偶one wybuchem


 


AEROTECH Zak艂ad Urz膮dze艅 Techniki Powietrza Sp. z o.o. z Mys艂owic przybli偶a swoim Klientom przepisy dotycz膮ce bezpiecze艅stwa, ochrony 偶ycia i zdrowia na stanowiskach roboczych w zwi膮zku z wyst臋powaniem atmosfer wybuchowych.  Od 1 maja 2004 roku (przyst膮pienie Polski do Unii Europejskiej) przepisy unijnych dyrektyw ATEX (ATmosphere EXplosible) obowi膮zuj膮 r贸wnie偶 w naszym kraju.  Nie istniej膮 w tej sprawie 偶adne okresy przej艣ciowe.

Dwie podstawowe dyrektywy europejskie okre艣laj膮 minimum bezpiecze艅stwa dla przestrzeni, w kt贸rych wyst臋puj膮 atmosfery wybuchowe – Dyrektywa 1992/92/EU (ATEX 137) oraz  94/9/EU (ATEX 95) – ich polskie odpowiedniki to odpowiednio:
·         Rozporz膮dzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Spo艂ecznej z dnia 29 maja 2003 roku w sprawie minimalnych wymaga艅 dotycz膮cych bezpiecze艅stwa i higieny pracy pracownik贸w zatrudnionych na stanowiskach pracy, na kt贸rych mo偶e wyst膮pi膰 atmosfera wybuchowa (D.U. Nr 107 z 2003 roku poz.1004)
·         Rozporz膮dzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Spo艂ecznej z dnia 28 lipca 2003 roku w sprawie zasadniczych wymaga艅 dla urz膮dze艅 i system贸w ochronnych przeznaczonych do u偶ytku w przestrzeniach zagro偶onych wybuchem (D.U. Nr 143 z 2003 roku poz. 1393)

Szeroko rozumiana bran偶a drzewna to znaczna cz臋艣膰 naszych Klient贸w.
Czy zatem przepisy ATEX dotycz膮 zak艂ad贸w bran偶y drzewnej ?
Oczywi艣cie TAK.
Odpady drewna i materia艂贸w drewnopochodnych nie tylko, 偶e s膮 palne, to mog膮 te偶 tworzy膰 w mieszaninie z powietrzem atmosfer臋 wybuchow膮. Ju偶 odpady drzewne o wymiarach pojedynczej cz膮stki poni偶ej 1,0 mm s膮 uznawane za zdolne do stworzenia atmosfery wybuchowej – chocia偶 praktyka dowodzi, 偶e dopiero te cz膮stki, kt贸rych wymiary s膮 poni偶ej 0,1 mm s膮 naprawd臋 niebezpieczne.
W zak艂adach drzewnych prowadzone s膮 r贸wnie偶 procesy technologiczne, w wyniku kt贸rych mog膮 powsta膰 niebezpieczne mieszaniny gaz贸w, mgie艂 i opar贸w z powietrzem tworz膮c r贸wnie偶 atmosfery wybuchowe.

Jakie zatem obowi膮zki nak艂adaj膮  na pracodawc贸w dyrektywy ATEX.
Pracodawcy powinni stosowa膰 艣rodki techniczne i organizacyjne w wyniku kt贸rych b臋dzie si臋 :
·         zapobiega膰 tworzeniu atmosfer wybuchowych,
·         a w miejscach w kt贸rych jest to niemo偶liwe (z uwagi na rodzaj procesu technologicznego) unika膰 zap艂onu istniej膮cych atmosfer wybuchowych oraz minimalizowa膰 ewentualne skutki eksplozji, przede wszystkim, w celu ochrony 偶ycia i zdrowia pracownik贸w, lecz tak偶e dla ochrony mienia.

Aby w zak艂adzie drzewnym poprawnie oceni膰 istniej膮c膮 sytuacj臋 w zakresie wyst臋powania atmosfer wybuchowych nale偶y przeprowadzi膰 „OCEN臉 RYZYKA EKSPLOZJI”.
Nale偶y bra膰 pod uwag臋 przynajmniej nast臋puj膮ce czynniki:
·         prawdopodobie艅stwo powstawania i utrzymywania si臋 atmosfer wybuchowych,
·         prawdopodobie艅stwo istnienia efektywnych 慕r贸de艂 zap艂onu w miejscach powstawania i utrzymywania si臋 atmosfer wybuchowych,
·         skal臋 spodziewanych nast臋pstw po eksplozji,
·         pomieszczenia i miejsca, kt贸re s膮 lub mog膮 by膰 po艂膮czone poprzez otwory z obszarami w kt贸rych mo偶liwe jest wyst臋powanie i utrzymywanie si臋 atmosfer wybuchowych nale偶y uwzgl臋dni膰 przy ocenie ryzyka eksplozji,
·         w miejscach pracy, w kt贸rych atmosfery wybuchowe mog膮 powsta膰 w ilo艣ciach stwarzaj膮cych zagro偶enia dla 偶ycie i zdrowia pracownik贸w, nale偶y zapewni膰 podczas obecno艣ci ludzi w艂a艣ciwy nadz贸r wynikaj膮cy z przeprowadzonej oceny ryzyka (poprzez zastosowanie odpowiednich 艣rodk贸w technicznych).

Pracodawca powinien zgodnie z cytowanymi przepisami prowadzi膰 dokumentacj臋, nazwijmy j膮 „DOKUMENTACJ藝  OCHRONY  PREZCIWWYBUCHOWEJ”, kt贸ra powinna zawiera膰 co najmniej:
·         okre艣lenie i ocen臋 zagro偶enia wybuchem,
·         opis stosowanych 艣rodk贸w ochronnych,
·         zakwalifikowanie miejsc zak艂adu do poszczeg贸lnych stref zagro偶e艅,
·         wyszczeg贸lnienie miejsc w zak艂adzie, w kt贸rych maj膮 zastosowanie minimalne wymagania dla poprawy bezpiecze艅stwa i ochrony zdrowia przy pracy w warunkach zagro偶enia wybuchem
·         atesty i certyfikaty urz膮dze艅, maszyn i system贸w,
·         potwierdzenie, 偶e zapewniono bezpieczn膮 eksploatacj臋 tych urz膮dze艅, maszyn i system贸w.
Dokumentacj臋 ochrony przeciwwybuchowej nale偶y sporz膮dzi膰 przed rozpocz臋ciem pracy oraz uaktualnia膰 j膮 ci膮gle i na bie偶膮co w贸wczas, gdy wprowadzane s膮 zmiany w organizacji pracy, zmiany wyposa偶enia technicznego, rozbudowy i przebudowy itp. Dokumentacja ta mo偶e stanowi膰 fragment og贸lnej dokumentacji dot. wszystkich zagro偶e艅 wyst臋puj膮cych w zak艂adzie.

Miejsca, w kt贸rych jest mo偶liwe wyst臋powanie atmosfer wybuchowych, zgodnie z cytowanymi przepisami podzielono na STREFY ZAGRO呕E艃 (patrz rysunek). Odr臋bnie oznaczono:
1.        strefy atmosfer wybuchowych powstaj膮cych w wyniku mieszanin gaz贸w, opar贸w i mgie艂 z powietrzem
strefa 0 –strefa w kt贸rej atmosfera wybuchowa wyst臋puje ci膮gle, utrzymuje si臋 przez d艂ugi czas lub wystarczaj膮co cz臋sto,
strefa 1– strefa w kt贸rej atmosfera wybuchowa wyst臋puje sporadycznie,
strefa 2– strefa w kt贸rej atmosfera wybuchowa nie wyst臋puje podczas normalnej pracy, je偶eli jednak wyst膮pi to utrzymuje si臋 przez kr贸tki czas.
2.        strefy atmosfer wybuchowych powstaj膮cych w wyniku mieszaniny ob艂oku palnego py艂u z powietrzem
strefa 20– strefa w kt贸rej atmosfera wybuchowa utrzymuje si臋 ci膮gle, przez d艂ugi czas i cz臋sto,
strefa 21– strefa w kt贸rej atmosfera wybuchowa mo偶e powsta膰 sporadycznie podczas normalnej pracy,
strefa 22– strefa w kt贸rej atmosfera wybuchowa nie jest spodziewana podczas normalnej pracy, je偶eli jednak wyst膮pi to utrzymuje si臋 kr贸tkotrwale.

 odpylacze dozowniki

Przepisy szczeg贸艂owo okre艣laj膮 wymagania dla wyposa偶enia technicznego i wyposa偶enia miejsc pracy, podaj膮 kryteria doboru w艂a艣ciwych urz膮dze艅 wg ich grup i kategorii dopuszczonych do pracy w poszczeg贸lnych strefach zagro偶e艅, 艣rodki organizacyjne jakie podejmowa膰 powinien pracodawca,  jak r贸wnie偶 艣rodki ochrony przeciwwybuchowej. Podane s膮 sposoby oznacze艅 niebezpiecznych stref zagro偶e艅.

Przepisy stanowi膮, 偶e urz膮dzenia, maszyny i systemy nowe, instalowane po raz pierwszy po 1 maja 2004, powinny by膰 zgodne z przepisami cytowanych wy偶ej Dyrektyw.
Dla istniej膮cych urz膮dze艅 eksploatowanych przed 01 maja 2004 roku, ustanawia si臋 okres dla ich dostosowania do wymaga艅 dyrektyw nie p贸慕niej jednak ni偶 do dnia 30 czerwca 2005 roku.
Urz膮dzenia eksploatowane przed 01 maja 2004, ale modernizowane po tej dacie powinny po modernizacji bezwzgl臋dnie spe艂nia膰 wymagania dyrektyw.
Dostosowywanie przepis贸w polskiego prawa do prawa unijnego, rodzi problemy nie tylko w zakresie wybuchowo艣ci.

Zachowajmy spok贸j i zdrowy rozs膮dek. Wszak urz膮dzenia dotychczas produkowane i eksploatowane w zak艂adach bran偶y drzewnej r贸wnie偶 zapewnia艂y odpowiednie bezpiecze艅stwo. W Polsce przypadki eksplozji w zak艂adach drzewnych by艂y prawdopodobnie bardzo rzadkie. Cz臋艣ciej przyczynami nieszcz臋艣cia by艂y po偶ary w zak艂adach drzewnych , powodowane jednak przez inne ni偶 wybuch 慕r贸d艂a.
Zak艂ad drzewny, kt贸ry jest czysty, sprz膮tany na bie偶膮co, porz膮dkowany do najmniejszego zakamarka, w kt贸rym odpady s膮 w艂a艣ciwie zagospodarowywane – nie ma problem贸w z utrzymanie w艂a艣ciwej jako艣ci powietrza na stanowiskach roboczych. NDS-y (najwy偶sze dopuszczalne st臋偶enia) nie s膮 w takim zak艂adzie przekraczane. A poniewa偶 wynosz膮 one w dalszym ci膮gu 2 lub 4 mg py艂u w 1m3 powietrza w czasie ekspozycji pracownika na nara偶enie,  wynika z tego, 偶e atmosfera w miejscach pracy zak艂adu drzewnego jest znacznie (oko艂o 10000-krotnie) poni偶ej dolnego progu wybuchowo艣ci dla materia艂贸w drzewnych ( 艣rednio przyjmuje si臋 doln膮 granic膮 wybuchowo艣ci na poziomie 30g py艂u w 1m3 powietrza). Z ca艂膮 wi臋c pewno艣ci膮 mo偶na stwierdzi膰, 偶e wi臋kszo艣膰 pomieszcze艅 zak艂adu drzewnego nie kwalifikuje si臋 do 偶adnych stref zagro偶e艅 wybuchem.

Na pocz膮tek kilka definicji i okre艣le艅:
·         Przestrze艅 zagro偶ona wybuchem to przestrze艅 w kt贸rej, zale偶nie od warunk贸w lokalnych i ruchowych (technologicznych) mo偶e wyst膮pi膰 atmosfera wybuchowa – czyli mieszanina substancji palnych w postaci gaz贸w, par, mgie艂 lub py艂贸w z powietrzem w warunkach atmosferycznych, w kt贸rej po zapaleniu, proces spalania rozprzestrzenia si臋 na ca艂膮, nie spalon膮 jeszcze mieszanin臋.
·         Wybuch to rozprzestrzenianie si臋 p艂omienia w pierwotnej mieszaninie palnych gaz贸w lub zawieszonego py艂u w powietrzu, w zamkni臋tej lub praktycznie zamkni臋tej przestrzeni; jest to gwa艂town膮 reakcj膮 utleniania lub rozk艂adu wywo艂uj膮c膮 wzrost temperatury i (lub) wzrost ci艣nienia.
·         Deflagracja – to wybuch rozprzestrzeniaj膮cy si臋 z pr臋dko艣ci膮 podd慕wi臋kow膮.
·         Detonacja – to wybuch rozprzestrzeniaj膮cy si臋 z pr臋dko艣ci膮 nadd慕wi臋kow膮, kt贸remu towarzyszy fala uderzeniowa.

Rozpatrzmy zatem w jakich miejscach zak艂adu bran偶y drzewnej mog膮 wyst膮pi膰 przestrzenie zagro偶one wybuchem?
Nale偶膮 do nich:
·         wewn臋trzne przestrzenie nie odpylanych obrabiarek, szczeg贸lnie pracuj膮cych z du偶ymi wydajno艣ciami (szlifierki szerokota艣mowe, centra obr贸bcze, obrabiarki wielog艂owicowe, m艂yny – uruchamiane bez instalacji odci膮gowej).
·         instalacja odci膮gowa z jej przewodami ss膮cymi i t艂ocznymi, odpylacze r贸偶nych typ贸w, transport pneumatyczny i mechaniczny.
·         Silosy i zbiorniki odpadu drzewnego
·         Malarnie i lakiernie wraz z pomieszczeniami do suszenia wyrob贸w szczeg贸lnie bez system贸w wyci膮gowych i wentylacyjnych etc.

Szczeg贸艂owo zajmiemy si臋 niekt贸rymi z tych zagro偶onych wybuchem miejsc.


dozowniki odpylacze 2

Instalacja odci膮gowa
(odpylaj膮ca, odwi贸rowania – spotykamy r贸偶ne okre艣lenia) – stosowana powszechnie w zak艂adach bran偶y drzewnej – to jedno z tych miejsc, w kt贸rych mog膮 powsta膰 przestrzenie zagro偶one wybuchem. Poszczeg贸lne elementy instalacji w trakcie jej normalnego u偶ytkowania zawieraj膮 zawsze ob艂oki palnego py艂u drzewnego lub materia艂贸w drewnopochodnych. Taka jest cecha technologiczna tych instalacji, nie mo偶na wi臋c w tym przypadku spe艂ni膰 podstawowego wymagania dyrektyw ATEX jakim jest unikanie tworzenia si臋 takich w艂a艣nie atmosfer wybuchowych. Wychodz膮c z za艂o偶enia, 偶e atmosfera wybuchowa dla mieszaniny palnych py艂贸w drzewnych i powietrza zawiera si臋 pomi臋dzy 艣rednimi wielko艣ciami st臋偶e艅 30 g/m3 (DGW – dolna granica wybuchowo艣ci) a 500 g/m3 (GGW – g贸rna granica wybuchowo艣ci), okre艣lmy do jakich stref zagro偶enia wybuchowego mo偶emy zaliczy膰 poszczeg贸lne elementy instalacji odci膮gowej (patrz rysunek).
Strefa 20
czyli strefa, w kt贸rej w normalnych warunkach pracy atmosfera wybuchowa utrzymuje si臋 ci膮gle, przez d艂ugi czas lub wyst臋puje cz臋sto – wyst臋puje we wn臋trzach odpylaczy (filtr贸w), we wn臋trzach zbiornik贸w (silos贸w), w kt贸rych gromadzone s膮 odpady drzewne, gdy偶 tam w艂a艣nie najcz臋艣ciej trwale wyst臋puje ob艂ok palnego py艂u w powietrzu o st臋偶eniu mieszcz膮cym si臋 w granicach wybuchowo艣ci (30-500 g/m3).
Strefa 21
czyli strefa, w kt贸rej podczas normalnej pracy urz膮dze艅 atmosfera wybuchowa mo偶e zaistnie膰 sporadycznie -  wyst臋puje g艂贸wnie w ruroci膮gach transportu pneumatycznego przesy艂aj膮cych znaczne masy odpadu. S膮 to ruroci膮gi 艂膮cz膮ce urz膮dzenia ewakuacyjne odpylaczy ze zbiornikami (silosami), r贸wnie偶 ruroci膮gi 艂膮cz膮ce niekt贸re wysokowydajne obrabiarki z sieci膮 przewod贸w odci膮gowych np.: r臋baki i m艂yny przerabiaj膮ce suche i daj膮ce du偶o py艂u odpady, centra obr贸bcze lub wysoko specjalistyczne obrabiarki przy procesach z du偶ym ubytkiem obrabianego materia艂u etc., czasami r贸wnie偶 wewn臋trzne przestrzenie niekt贸rych obrabiarek.
Strefa 22
czyli strefa, w kt贸rej atmosfera wybuchowa nie jest spodziewana podczas normalnej pracy urz膮dze艅, je偶eli jednak wyst膮pi to utrzymuje si臋 kr贸tkotrwale. Do strefy tej zaliczamy wszystkie pozosta艂e ruroci膮gi instalacji odci膮gowej, kana艂y nawrotu powietrza oczyszczonego w odpylaczu, wewn臋trzne przestrzenie maszyn (szczeg贸lnie tych nieczyszczonych). Do strefy tej nale偶y r贸wnie偶 zaliczy膰 bezpo艣rednie otoczenie odpylaczy, zbiornik贸w, niekt贸rych wentylator贸w i innych urz膮dze艅 technologicznych (艂apacze klock贸w, cyklony, kontenery firm skupuj膮cych odpady itp.
Malarnie i lakiernie
To kolejne miejsca w zak艂adach bran偶y drzewnej zaliczone do przestrzeni zagro偶onych wybuchem. W tym przypadku mieszanin臋 wybuchow膮 tworz膮 z powietrzem na og贸艂 gazy, pary i mg艂y powstaj膮ce podczas malowania, cho膰 cz臋sto r贸wnie偶 py艂y lakiernicze W takich sytuacjach mamy do czynienia z mieszaninami hybrydowymi.
Pomieszczenia malarskie, ich wyposa偶enie techniczne takie jak kabiny i 艣ciany lakiernicze, wentylatory, linie malarskie, suszarnie i pola odk艂adcze,  otoczenie tych pomieszcze艅 wraz z magazynami farb, lakier贸w i rozpuszczalnik贸w itp. r贸wnie偶 nale偶y zakwalifikowa膰 do poszczeg贸lnych stref zagro偶e艅 (dla przypomnienia s膮 to strefy oznaczone 0, 1 i 2). Nie da si臋 tego zrobi膰 w spos贸b og贸lny ( tak jak na przyk艂ad dla instalacji odci膮gowych).
Dla ka偶dego przypadku nale偶y to okre艣li膰 indywidualnie maj膮c na uwadze rodzaj stosowanej technologii malarskiej (natrysk powietrzny, hydrodynamiczny, nak艂adanie walcami itp.), rodzaj i ilo艣膰 materia艂u lakierniczego, wydajno艣ci jednostkowe (czasy malowania i schni臋cia), rodzaje stosowanych 艣rodk贸w technicznych (kabiny suche czy mokre, wentylatory wewn膮trz czy na zewn膮trz, baterie filtr贸w z w臋glem aktywnym czy dopalacze katalityczne itd. itp. W praktyce pomieszczenia malarni czy lakierni cz臋艣ciej nara偶one s膮 na po偶ar ni偶 wybuch, co nie oznacza jednak, 偶e nie nale偶y przeprowadza膰 dla tych pomieszcze艅 „oceny ryzyka eksplozji”.

W zak艂adzie bran偶y drzewnej mo偶e istnie膰 szereg dalszych pomieszcze艅 zagro偶onych wybuchem zwi膮zanych ze stosowan膮 technologi膮 np.: uszlachetniania drewna preparatami chemicznymi, pomieszczenia suszenia i segregacji odpadu drzewnego.
Opracowana indywidualnie „Dokumentacja ochrony przeciwwybuchowej” powinna jednoznacznie ustali膰 wszelkie przestrzenie niebezpieczne i okre艣li膰 kategorie maszyn i urz膮dze艅 stosowanych w tych przestrzeniach.
Przepisy okre艣laj膮 dla urz膮dze艅 i system贸w ochronnych przeznaczonych do u偶ytku w przestrzeniach zagro偶onych wybuchem grupy i kategorie urz膮dze艅:
·         Grupa I ( z dwoma kategoriami M1 i M2) dotyczy zak艂ad贸w g贸rniczych zagro偶onych metanem i py艂em w臋glowym
·         Grupa II ( z trzema kategoriami 1,2 i 3 - D lub G) obejmuje wszelkie pozosta艂e przypadki wyst臋powania atmosfer wybuchowych. Stosowana w oznaczeniu litera „D” dotyczy stref py艂owych (20,21,22) a litera „G” stref gazowych (0,1,2)
Przepisy sugeruj膮 aby stosowa膰 urz膮dzenia i systemy ochronne:
·         Dla strefy 0                         - kategorii 1G
·         Dla strefy 1                         - kategorii 1G lub 2G
·         Dla strefy 2                         - kategorii 1G lub 2G lub 3G
·         Dla strefy 20                      - kategorii 1D
·         Dla strefy 21                      - kategorii 1D lub 2D
·         Dla strefy 22                      - kategorii 1D lub 2D lub 3D

Kategoria 1obejmuje urz膮dzenia zaprojektowane tak, aby mog艂y funkcjonowa膰 zgodnie z parametrami ruchowymi ustalonymi przez producenta, zapewniaj膮c bardzo wysoki poziom zabezpieczenia, nawet w przypadku rzadko wyst臋puj膮cej awarii. W przypadku uszkodzenia jednego ze 艣rodk贸w zabezpieczaj膮cych, przynajmniej drugi, niezale偶ny 艣rodek zapewni wymagany poziom zabezpieczenia albo poziom ten b臋dzie zapewniony w przypadku wyst膮pienia dw贸ch niezale偶nych od siebie uszkodze艅.

Kategoria 2obejmuje urz膮dzenia zaprojektowane tak, aby mog艂y funkcjonowa膰 zgodnie z parametrami ruchowymi ustalonymi przez producenta, zapewniaj膮c wysoki poziom zabezpieczenia, nawet w przypadku cz臋stych zak艂贸ce艅 lub uszkodze艅 tych urz膮dze艅, jakie bierze si臋 pod uwag臋.

Kategoria 3obejmuje urz膮dzenia zaprojektowane tak, aby mog艂y funkcjonowa膰 zgodnie z parametrami ruchowymi ustalonymi przez producenta, zapewniaj膮c normalny poziom zabezpieczenia, podczas normalnego dzia艂ania tych urz膮dze艅.

WYBUCH mo偶e mie膰 miejsce tylko w贸wczas, gdy jednocze艣nie wyst膮pi atmosfera wybuchowa i wyzwolona zostanie odpowiednio du偶a porcja energii pochodz膮ca z efektywnego 慕r贸d艂a zap艂onu.
Je偶eli zatem, ze wzgl臋d贸w technologicznych, nie mo偶na wyeliminowa膰 w niekt贸rych miejscach zak艂adu bran偶y drzewnej atmosfer wybuchowych, nale偶y d膮偶y膰 do wyeliminowania z tych przestrzeni wszelkich efektywnych 慕r贸de艂 zap艂onu.
Tylko wtedy prawdopodobnie mo偶na unikn膮膰 wybuchu. Ze wszystkich potencjalnie wyst臋puj膮cych 慕r贸de艂 zap艂onu tylko te, kt贸re s膮 zdolne do zapalenia atmosfery wybuchowej nale偶y zaliczy膰 do efektywnych 慕r贸de艂 zap艂onu.
Zdolno艣膰 zapalaj膮ca 慕r贸d艂a zap艂onu powinna by膰 zawsze odniesiona do w艂a艣ciwo艣ci zap艂onu substancji palnej (py艂y drewna i materia艂贸w drewnopochodnych, opary farb i lakier贸w itp.). Prawdopodobie艅stwo pojawienia si臋 efektywnego 慕r贸d艂a zap艂onu powinno by膰 szacowane nie tylko dla normalnych warunk贸w eksploatacji urz膮dze艅, ale r贸wnie偶 dla stan贸w konserwacji i czyszczenia oraz stan贸w wadliwego dzia艂ania czy rzadko wyst臋puj膮cego wadliwego dzia艂ania. Efektywne 慕r贸d艂a zap艂onu klasyfikuje si臋 ze wzgl臋du na prawdopodobie艅stwo ich wyst臋powania (wyst臋puj膮 ci膮gle lub cz臋sto, wyst臋puj膮 rzadko lub wyst臋puj膮 jedynie wyj膮tkowo).
Je偶eli prawdopodobie艅stwa tego nie mo偶na oszacowa膰, to nale偶y przyj膮膰, 偶e 慕r贸d艂o zap艂onu wyst臋puje zawsze.
Przepisy precyzuj膮 13 efektywnych 慕r贸de艂 zap艂onu, nale偶膮 do nich:
1.        gor膮ce powierzchnie
2.        p艂omienie i gor膮ce gazy ( w tym gor膮ce cz膮stki)
3.        iskry wytwarzane mechanicznie
4.        urz膮dzenia elektryczne
5.        pr膮dy b艂膮dz膮ce oraz katodowa ochrona przed korozj膮
6.        elektryczno艣膰 statyczna (wy艂adowania snopiaste, sto偶kowe i z ob艂oku py艂u)
7.        uderzenie pioruna
8.        fale elektromagnetyczne o cz臋stotliwo艣ci radiowej (od 104 Hz do 3x1012 Hz)
9.        fale elektromagnetyczne o cz臋stotliwo艣ci od 3x1011 Hz do 3x1015 Hz
10.     promieniowanie jonizuj膮ce
11.     ultrad慕wi臋ki
12.     spr臋偶anie adiabatyczne i fale uderzeniowe
13.     reakcje egzotermiczne, w艂膮cznie z samozapaleniem si臋 py艂贸w.

Ju偶 pobie偶na analiza (ograniczmy j膮 na przyk艂ad tylko do odpylacza) prowadzi do wniosku, 偶e praktycznie wi臋kszo艣膰 wymienionych 慕r贸de艂 zap艂onu jest zwi膮zana z miejscem zainstalowania odpylacza, a tylko cz臋艣膰 tych 慕r贸de艂 zwi膮zana jest z sam膮 konstrukcj膮 odpylacza.
To zatem pracodawca (inwestor) musi zatroszczy膰 si臋 o uzyskanie wszelkich niezb臋dnych informacji zwi膮zanych z planowan膮 zabudow膮 odpylacza, aby mo偶na by艂o rzetelnie ustali膰 prawdopodobie艅stwo wyst臋powania poszczeg贸lnych 慕r贸de艂 zap艂onu.
S膮siedztwo linii kolejowej z trakcj膮 elektryczn膮, budowa stacji benzynowej, na kt贸rej zastosowano katodow膮 ochron臋 konstrukcji stalowych przed korozj膮, bliskie usytuowanie stacji transformatorowych itp. mo偶e skutkowa膰 wyst臋powaniem pr膮d贸w b艂膮dz膮cych zdolnych do wytworzenia w obr臋bie element贸w odpylacza nawet niewielkich r贸偶nic potencja艂贸w powoduj膮cych zap艂on atmosfery wybuchowej.
Niew艂a艣ciwie wykonany system ochrony odgromowej zak艂adu mo偶e spowodowa膰 w chwili uderzenia pioruna przep艂yw silnych pr膮d贸w i wyst臋powanie iskier. Nawet burze bez uderze艅 pioruna mog膮 indukowa膰 wysokie napi臋cia w elementach odpylacza.
Powszechne istnienie w terenie wielu anten (cz臋sto nieznanych bez 艣wiadomego poszukiwania) generuj膮cych fale elektromagnetyczne o podanych wy偶ej cz臋stotliwo艣ciach powoduje, 偶e przy niew艂a艣ciwej lokalizacji odpylacza wszystkie jego przewodz膮ce cz臋艣ci znajduj膮ce si臋 w tych polach dzia艂aj膮 jak anteny odbiorcze. Je偶eli pola te s膮 wystarczaj膮co silne, a anteny wystarczaj膮co du偶e, to powsta艂a w ten spos贸b porcja energii mo偶e by膰 慕r贸d艂em zap艂onu atmosfery wybuchowej.
Stosowanie w s膮siedztwie planowanej zabudowy odpylacza (zar贸wno w obiektach inwestora jak i poza mini) proces贸w wytwarzaj膮cych wysokie temperatury, wyst臋powanie p艂omieni i gor膮cych gaz贸w, technologie wykorzystuj膮ce ultrad慕wi臋ki, promieniowanie jonizuj膮ce, technologie laserowe, skupianie 艣wiat艂a s艂onecznego i innego, itp. mog膮 oddzia艂ywa膰 na odpylacz i doprowadzi膰 do zap艂onu atmosfery wybuchowej w jego wn臋trzu.
Eliminacja efektywnych 慕r贸de艂 zap艂onuzwi膮zanych z lokalizacj膮 i zabudow膮 odpylacza nale偶y do pracodawcy (inwestora).
Rozwa偶my jakie efektywne 慕r贸d艂a zap艂onu mog膮 wyst膮pi膰 w konstrukcji odpylacza - na konkretnym przyk艂adzie odpylacza pulsacyjnego, z mechanicznym odbiorem odpadu (patrz zdj臋cie).


dozowniki odpylacze 3

Gor膮ce powierzchnie jakie mog膮 wyst膮pi膰 wewn膮trz odpylacza w zwi膮zku z zastosowaniem w jego wn臋trzu urz膮dze艅 mechanicznych. Nale偶y do nich zaliczy膰 obracaj膮ce si臋 elementy wygarniaczy obrotowych, tr膮ce elementy wygarniaczy zgrzeb艂owych, przeno艣nik贸w 艣limakowych czy dozownik贸w celkowych, niew艂a艣ciwie smarowane w臋z艂y 艂o偶yskowe z elementami uszczelnie艅, sprz臋g艂a i hamulce.
Iskry wytwarzane mechanicznie powstaj膮ce w wyniku tarcia, uderzenia lub 艣cierania.  Mog膮 wyst臋powa膰 w wyniku przedostania si臋 do wn臋trza odpylacza materia艂贸w obcych (kamienie, skrawki metalu itp.). Uderzenia lub tarcie w obecno艣ci rdzy, metali lekkich i ich stop贸w mo偶e powodowa膰 zap艂on atmosfery wybuchowej.
Urz膮dzenia elektryczne stosowane w odpylaczach mog膮 by膰 przyczyn膮 powstawania iskier, w贸wczas gdy obwody s膮 wy艂膮czane i za艂膮czane, kiedy s膮 poluzowane po艂膮czenia elektryczne. R贸wnie偶 stosowanie niskich napi臋膰 dla ochrony os贸b przed pora偶eniem nie stanowi ochrony przed wybuchem.
Elektryczno艣膰 statyczna powstaj膮ca wewn膮trz odpylacza mo偶e powodowa膰 zap艂on. Wy艂adowanie na艂adowanych lecz izolowanych cz臋艣ci przewodz膮cych, lub na艂adowanych element贸w wykonanych z materia艂贸w nie przewodz膮cych, mo偶e prowadzi膰  do wytworzenia iskier.
Fale uderzeniowe powsta艂e w wyniku nag艂ego rozpr臋偶ania (pulsacyjna metoda regeneracji filtr贸w) np. powietrza, powoduj膮 przep艂ywy do miejsc o ni偶szym ci艣nieniu z pr臋dko艣ciami wy偶szymi ni偶 pr臋dko艣膰 d慕wi臋ku, mog膮 by膰 przyczyn膮 wyst膮pienia wysokich temperatur w miejscach zawor贸w, przew臋偶e艅, po艂膮cze艅, ugi臋膰 i odgi臋膰.
Eliminacja efektywnych 慕r贸de艂 zap艂onu zwi膮zanych z konstrukcj膮 odpylacza nale偶y do jego producenta.
Oczywi艣cie, aby proces inwestycyjny polegaj膮cy na wykonaniu i zabudowie odpylacza zako艅czy艂 si臋 pozytywnie, niezb臋dna jest 艣cis艂a wsp贸艂praca pomi臋dzy inwestorem a producentem. Wsp贸艂praca ta wymaga o wiele wi臋kszego zaanga偶owania potencjalnych inwestor贸w ni偶 ma to miejsce dotychczas, gdy偶 ostatecznie to ko艅cowy u偶ytkownik (np. odpylacza) odpowiada zgodnie z prawem za bezpieczn膮 prac臋 w swoim zak艂adzie, r贸wnie偶 za bezpiecze艅stwo w zwi膮zku z wyst臋powaniem atmosfer wybuchowych.
To pracodawca powinien stworzy膰 dla swojego zak艂adu koncepcj臋 bezpiecze艅stwa przeciwwybuchowego dla ka偶dego indywidualnego przypadku. Planowanie i stosowanie 艣rodk贸w zapobiegania wybuchowi i ochrony przed wybuchem wymaga gruntownej wiedzy i niezb臋dnego do艣wiadczenia, z tego powodu powinno si臋 korzysta膰 z porad ekspert贸w, kt贸rzy obiektywnie rozwa偶膮 zakresy normalnego dzia艂ania urz膮dze艅, obejmuj膮ce zar贸wno uruchomienie jak i zatrzymanie, mo偶liwe technicznie wadliwe dzia艂anie oraz przewidywalne niew艂a艣ciwe u偶ytkowanie.

Nale偶y kierowa膰 si臋 nast臋puj膮cymi podstawowymi zasadami:
Unika膰 atmosfer wybuchowych, je偶eli jednak wiadomo, 偶e w zak艂adzie bran偶y drzewnej wyst臋puj膮 atmosfery wybuchowe, kt贸rych ze wzgl臋d贸w technologicznych wyeliminowa膰 nie mo偶na, nale偶y
Unika膰 efektywnych 慕r贸de艂 zap艂onu- nale偶y zidentyfikowa膰 i uprawdopodobni膰 wszystkie efektywne 慕r贸d艂a zap艂onu, podj膮膰 niezb臋dne 艣rodki techniczne dla ich wyeliminowania lub zminimalizowania prawdopodobie艅stwa ich zaistnienia.
Zastosowa膰 艣rodki ochronne,przyjmuj膮c do wiadomo艣ci fakt wyst膮pienia wybuchu.

Nale偶y okre艣li膰 skutki wybuchu wynikaj膮ce z gwa艂townego rozprzestrzeniania si臋 p艂omieni, emisji silnego promieniowania cieplnego, postania fali ci艣nienia, rozrzutu od艂amk贸w i innych niebezpiecznych uwolnie艅 materia艂贸w. Nale偶y oszacowa膰  konsekwencje tych zjawisk, kt贸re zale偶ne s膮 od ilo艣ci i sposobu zamkni臋cia atmosfery wybuchowej, chemicznych i fizycznych w艂a艣ciwo艣ci substancji palnych, geometrii otoczenia, wytrzyma艂o艣ci obud贸w i struktur podtrzymuj膮cych, fizycznych w艂a艣ciwo艣ci obiekt贸w, rodzaju sprz臋tu ochrony indywidualnej stosowanej przez personel nara偶ony na niebezpiecze艅stwo.
Spodziewane obra偶enia ludzi i uszkodzenia obiekt贸w oraz wielko艣膰 zagro偶onego miejsca mog膮 by膰 oceniane tylko indywidualnie dla ka偶dego odr臋bnego przypadku.
Zastosowanie konstrukcyjnych 艣rodk贸w ochronnych ogranicza skutki wybuchu do dopuszczalnych granic, przyj臋tych na podstawie przeprowadzonej oceny ryzyka.
Eliminacja lub minimalizacja ryzyka mo偶e by膰 dokonywana przez stosowanie zar贸wno tylko jednej z powy偶szych zasad jak i ich kombinacji.

Je偶eli uznali艣my fakt wyst臋powania prawdopodobie艅stwa wybuchu nale偶y stosowa膰 takie urz膮dzenia i technologie, kt贸re zmniejsz膮 skutki wybuchu. Stosowane dla tego celu 艣rodki techniczne rozpatrzmy na przyk艂adzie odpylacza.
Najbardziej skutecznym 艣rodkiem jest zastosowanie odpylacza zaprojektowanego jako urz膮dzenie odporne na wybuch. Je偶eli wn臋trze takiego urz膮dzenia podzielone s膮 na sekcje, to nale偶y uwzgl臋dni膰 fakt, 偶e podczas wybuchu w jednej sekcji, ci艣nienie pocz膮tkowe w pozosta艂ych sekcjach jest podwy偶szone i wyst臋puj膮ce tam kolejne wybuchy osi膮gaj膮 wy偶sze warto艣ci szczytowe ni偶 mo偶na si臋 spodziewa膰 w warunkach atmosferycznych.
Rozr贸偶nia si臋 dwa rodzaje urz膮dze艅: urz膮dzenia odporne na ci艣nienie wybuchu, kt贸re powinny wytrzyma膰 spodziewane ci艣nienie wybuchu bez trwa艂ych zniekszta艂ce艅 (przy projektowaniu takich urz膮dze艅 stosuje si臋 przepisy w艂a艣ciwe dla urz膮dze艅 ci艣nieniowych) oraz urz膮dzenia odporne na uderzenie ci艣nienia wybuchu, kt贸re powinny wytrzyma膰 spodziewane ci艣nienie wybuchu, ale mog膮 zosta膰 trwale zniekszta艂cone.

Powszechnie stosowanym w odpylaczach 艣rodkiem zmniejszaj膮cym skutki wybuchu jest odci膮偶enie wybuchu, dzi臋ki kt贸remu uwalnia si臋 mieszaniny pal膮cych si臋 gaz贸w i spalin w celu obni偶enia ci艣nienia wybuchu. Odci膮偶enie wybuchu osi膮ga si臋 poprzez zastosowanie paneli wydmuchowych, p艂ytek bezpiecze艅stwa, membran zabudowanych na otworach dekompresyjnych. Zawory bezpiecze艅stwa nie s膮 odpowiednie dla tego celu. W zale偶no艣ci od kszta艂tu i wymiar贸w obudowy odpylacza (kt贸ra jest w tym przypadku traktowana jako zbiornik) nale偶y zastosowa膰 odpowiedni膮 powierzchni臋 otwor贸w dekompresyjnych. Sumaryczna powierzchnia tych otwor贸w zale偶y ponadto od wytrzyma艂o艣ci samej obudowy odpylacza, gwa艂towno艣ci wybuchu zale偶nej od rodzaju py艂u, parametr贸w stosowanych paneli, p艂ytek czy membran. Je偶eli stosowane s膮 kana艂y odprowadzaj膮ce pal膮ce si臋 gazy i spaliny to ich wymiary i kszta艂ty maja r贸wnie偶 wp艂yw na wielko艣膰 powierzchni otwor贸w odci膮偶aj膮cych. Zaleca si臋 aby upust ci艣nienia nast臋powa艂 kr贸tk膮, prost膮 drog膮 w bezpieczne miejsce z wyznaczon膮 stref膮 ochronn膮. Nie powinno si臋 dopuszcza膰 do odci膮偶enia wybuchu do pomieszcze艅 roboczych. Powinno si臋 uwzgl臋dni膰 si艂臋 odrzutu dzia艂aj膮c膮 na konstrukcje odpylacza w wyniku upustu ci艣nienia. Skutki odci膮偶enia wybuchu maj膮 wp艂yw na 艣rodowisko i powinno si臋 ten fakt bra膰 pod uwag臋.

T艂umienie wybuchujest kolejnym 艣rodkiem technicznym stosowanym dla ograniczenia skutk贸w wybuchu. Systemy t艂umienia wybuchu zapobiegaj膮 osi膮gni臋ciu w trakcie wybuchu maksymalnych ci艣nie艅 poprzez szybki wtrysk 艣rodk贸w ga艣niczych do przestrzeni odpylacza w kt贸rym wybuch si臋 rozwija. Zasadnicze elementy system贸w t艂umienia wybuchu to detektory, kt贸re wykrywaj膮 wybuch w jego pocz膮tkowej fazie i zespo艂y ga艣nic ci艣nieniowych rozmieszczonych we w艂a艣ciwych miejscach na obudowie odpylacza, kt贸rych wyloty otwierane s膮 we w艂a艣ciwym czasie przez system detekcji. R贸wnomierne wprowadzenie 艣rodk贸w ga艣niczych powoduje skuteczne ugaszenie p艂omieni rozwijaj膮cego si臋 wybuchu i dzi臋ki temu zmniejszenie ci艣nienia wybuchu. Pozwala to ochroni膰 konstrukcje odpylacza i zwi膮zanych z nim urz膮dze艅.

Ostatnim sposobem ochrony i zmniejszenia skutk贸w wybuchu jest zapobieganie rozprzestrzenianiu si臋 wybuchu (przerwanie przenoszenia wybuchu). Stosuje si臋 aktywne i pasywne urz膮dzenia ochronne zapobiegaj膮ce rozprzestrzenianiu si臋 wybuchu. Aktywny uk艂ad odcinaj膮cy to taki, kt贸ry zosta艂 w艂膮czony przez czujnik i/lub urz膮dzenie kontrolno-wska慕nikowe (CIE) stanowi膮ce integraln膮 cz臋艣ci膮 uk艂adu, i skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu si臋 wybuchu. Bierny uk艂ad odcinaj膮cy dzia艂a na skutek swoich w艂asnych mo偶liwo艣ci (w艂a艣ciwo艣ci) i pozostaj膮c samemu nieaktywnym powoduje skuteczne zatrzymanie rozprzestrzeniania si臋 wybuchu.
Do odcinaj膮cych urz膮dze艅 ochronnych nale偶膮:
·         Szybkodzia艂aj膮ce zawory i klapy, o wystarczaj膮co kr贸tkim czasie zamykania, przy czym operacja zamykania mo偶e by膰 wykonana za pomoc膮 mechanizm贸w wyzwolonych czujnikami lub przez sam膮 fal臋 ci艣nienia np. bierna klapa zwrotna przedstawiona na fotografii,
·         Zawory obrotowe (cz臋艣ciej spotykana nazwa to dozowniki celkowe – patrz zdj臋cie), specjalnie zaprojektowane dla odci臋cia p艂omieni i ci艣nienia, kt贸re powinny by膰 w chwili wybuchu automatycznie zatrzymane przez system detekcji,
·         Kana艂y eksplozyjne s膮 specjalnym segmentem ruroci膮gu, w kt贸rym poprzez zmian臋 kierunku przep艂ywu z r贸wnoczesnym upustem ci艣nienia zmniejsza si臋 prawdopodobie艅stwo rozprzestrzeniania si臋 wybuchu dzi臋ki zmniejszeniu szybko艣ci p艂omieni; w odpylaczach kana艂y takie stosuje si臋 na wylotach z odpylaczy, szczeg贸lnie przy systemach nawrotu oczyszczonego  powietrza do hal,
·         Stosowanie podw贸jnych zawor贸w dla system贸w transportu materia艂u skutecznie zatrzymuje rozprzestrzenianie si臋 wybuchu,

Niezale偶nie od przedstawionych wy偶ej 艣rodk贸w zmniejszaj膮cych skutki wybuchu mog膮 by膰 wymagane specjalne 艣rodki awaryjne jak wy艂膮czenie awaryjne ca艂ej instalacji, awaryjne opr贸偶nienie instalacji, przerwanie przep艂yw贸w materia艂owych pomi臋dzy cz臋艣ciami instalacji czy wype艂nienie cz臋艣ci instalacji odpowiednimi substancjami np.: azotem czy zalanie wod膮.
A偶  30 % rejestrowanych wybuch贸w dotyczy zak艂ad贸w bran偶y drzewnej. Ze statystyk wynika, 偶e najcz臋stsze miejsca wybuchu to silosy i zbiorniki, odpylacze, transport pneumatyczny i przeno艣niki mechaniczne.

Na zako艅czenie tego cyklu artyku艂贸w omawiaj膮cych przepisy zwi膮zane z eksploatacj膮 urz膮dze艅 w atmosferach wybuchowych warto powiedzie膰, 偶e w dniach 6-7 lutego 2003 roku Komisja Sta艂a ATEX dokona艂a zmiany w tabeli 2 pkt. 4.1.2. Przewodnika po ATEX, opisuj膮c siedem szczeg贸lnych przypadk贸w.

Uznano m.in., 偶e odpylacze usytuowane w bezpiecznym otoczeniu, w kt贸rych nie ma ruchomych cz臋艣ci ani sprz臋tu elektrycznego wewn膮trz odpylacza nie podlegaj膮 wymaganiom zawartym w Dyrektywach ATEX (przypadek 1).

W przypadku 2 opisano odpylacze, w kt贸rych wn臋trzu umieszczono ruchome cz臋艣ci takie jak mechanizmy do wstrz膮sowego strzepywania work贸w, przeno艣niki 艣limakowe czy zgrzeb艂owe do ewakuacji odpad贸w i odpylacze s膮 usytuowane w bezpiecznym otoczeniu. Dla tego przypadku uznano, 偶e producent odpylacza musi oceni膰 czy istniej膮ce ruchome cz臋艣ci s膮 w stanie wytworzy膰 w艂asne efektywne 慕r贸d艂a zap艂onu. Je偶eli wg tej oceny ruchome mechanizmy umieszczone wewn膮trz odpylacza maj膮 odpowiednio mniejsz膮 moc, s膮 odpowiednio wolniejsze i nie wytwarzaj膮 efektywnych 慕r贸de艂 zap艂onu, to tego typu odpylacze r贸wnie偶 nie podlegaj膮 wymaganiom zawartym w Dyrektywach ATEX.

Je偶eli kompletny odpylacz (przypadek 3) posiada wewn膮trz sprz臋t elektryczny np.: detektor ci艣nienia czy wy艂膮cznik poziomu nape艂nienia (zbiornika), to sprz臋t ten musi spe艂nia膰 wymagania Dyrektyw ATEX.

Dalsze przypadki opisuj膮 sytuacje, w kt贸rych w odpylaczach s膮 stosowane p艂ytki bezpiecze艅stwa i inne systemy ochronne, wskazuj膮c na potrzeb臋 ich atestacji.
Przypadek 6 dotyczy ma艂ych odpylaczy z filtrami workowymi, wentylatorami, workami na odpady, w kt贸rych nie ma przestrzeni zamkni臋tych lub praktycznie zamkni臋tych, dzi臋ki czemu w chwili zapalenia si臋 ob艂oku py艂u znajduj膮cego si臋 w takim odpylaczu, niebezpieczne ci艣nienie wybuchu nie mo偶e powsta膰. Je偶eli usytuowanie odpylacza nie jest zakwalifikowane do miejsc niebezpiecznych to odpylacze tego typu nie podlegaj膮 wymaganiom Dyrektyw ATEX.

Przypadek ostatni opisuje sytuacj臋, w kt贸rej odpylacz jest usytuowany w strefie niebezpiecznej, najcz臋艣ciej w strefie 22.

Europejskie przepisy Dyrektyw ATEX znajduj膮 swoje odbicie w polskich rozporz膮dzeniach i normach.
Z pewno艣ci膮 powstan膮 ujednolicone zalecenia kierowane do zak艂ad贸w bran偶y drzewnej w sprawie ochrony przed wybuchem i bezpiecze艅stwa po偶arowego.
Wyra偶amy nadziej臋, 偶e niniejszy artyku艂, chocia偶 w cz臋艣ci przybli偶y艂 omawian膮 problematyk臋. Wszystkich zainteresowanych wymian膮 do艣wiadcze艅 zapraszamy do kontaktu.

Janusz Wojcieszak
AEROTECH

 






 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 












© aerotech 2006 wszystkie prawa zastrze偶one