Kontakt   


 prasa o nas  referencje




 odpylacze  dozowniki  rury, kana硑, w昕e i osprz阾  wentylatory  transport pneumatyczny

Prasa o nas





Artyku艂y i certyfikaty:

ODPYLANIE MASZYN : Energoch艂onny element procesu technologicznego

Transport pneumatyczny - mity i fakty

Wsp贸艂czesna instalacja odci膮gowa realizuje w procesie technologicznym trzy zasadnicze funkcje: bezpo艣redni膮 obs艂ug臋 obrabiarki, transport pneumatyczny i oczyszczanie powietrza.

Mo偶liwo艣ci obni偶enia energoch艂onno艣ci w zakresie bezpo艣redniej obs艂ugi przez instalacj臋 odci膮gow膮 obrabiarki produkcyjnej rozpatrzyli艣my w poprzednim artykule.
Obecnie rozwa偶ymy funkcj臋 transportu pneumatycznego, polegaj膮c膮 na przemieszczaniu odebranego z maszyn odpadu do odpylacza lub miejsca magazynowania.
Literatura fachowa [1] definiuje, 偶e transport pneumatyczny to dwufazowy proces przep艂ywowy polegaj膮cy na przemieszczaniu cz膮stek sta艂ych (odpadu) w przewodzie otwartym lub zamkni臋tym, pod wp艂ywem si艂 wywo艂anych przep艂ywem powietrza (lub innych gaz贸w). W zale偶no艣ci od wielko艣ci ci艣nienia powietrza rozr贸偶niamy transport nisko-, 艣rednio- i wysokoci艣nieniowy. Jednak najwa偶niejsza dla nas cecha transportu pneumatycznego to koncentracja transportowa. Masowa koncentracja transportowa okre艣la stosunek masy transportowanego odpadu do masy powietrza u偶ytego do tego transportu.
Transport o niskiej koncentracji ma miejsce wtedy gdy stosunek mas zawiera si臋 w granicach od 1 do 10. Transport o wysokiej koncentracji cechuje si臋 stosunkiem mas powy偶ej 10 i dochodzi w specyficznych rozwi膮zaniach do 100 i wi臋cej.
Oznacza to, 偶e przy pomocy jednego kilograma powietrza (w warunkach normalnych to oko艂o 0,8 m3 powietrza) mo偶na przemie艣ci膰 od jednego do 100 i wi臋cej kilogram贸w odpadu.
Ma艂o powietrza, du偶o odpadu – to powody, dla kt贸rych transport pneumatyczny rozwija si臋 dynamicznie w wielu bran偶ach przemys艂u.

Bran偶a drzewna u偶ywa r贸wnie偶 poj臋cia transport pneumatyczny, lecz techniczne realizacje tego transportu nie maj膮 nic wsp贸lnego z jego wsp贸艂czesnymi mo偶liwo艣ciami.
Koncentracja masowa w instalacjach transportu pneumatycznego w przemy艣le drzewnym nie przekracza warto艣ci 0,1, a w wi臋kszo艣ci przypadk贸w osi膮ga warto艣ci od 0,01 do 0,03. [2]
Oznacza to, 偶e w przemy艣le drzewnym dla przetransportowania kilograma odpadu zu偶ywa si臋 od 10 do 1000 razy wi臋cej powietrza ni偶 w innych bran偶ach przemys艂owych.
Wydaje si臋, 偶e jest to kolejne miejsce strat energetycznych, kt贸re staramy si臋 ograniczy膰.
Na pocz膮tku rozwoju instalacji odci膮gowych przyj臋to, 偶e funkcja pneumatycznego odbioru odpadu z maszyny (funkcja obs艂ugi obrabiarki), jest to偶sama z funkcj膮 transportu pneumatycznego, s艂u偶膮c膮 przecie偶 do przemieszczania odpadu na pewne odleg艂o艣ci. Zak艂ady rozbudowywa艂y si臋, przybywa艂o maszyn, ros艂y odleg艂o艣ci, ros艂o te偶 zapotrzebowanie na ilo艣ci powietrza w instalacjach odci膮gowych. Pierwotna idea pozosta艂a jednak bez zmian – zmienia艂a si臋 tylko skala urz膮dze艅, ros艂y koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. I tak jest do dnia dzisiejszego.
W przesz艂o艣ci, gdy odpad drzewny charakteryzowa艂 si臋 du偶膮 niejednorodno艣ci膮 (z uwagi na niskie pr臋dko艣ci obr贸bcze - r贸偶ne wielko艣ci cz膮stek odpadu, wi臋ksze kawa艂ki itp.), trudno by艂o uzyska膰 wysok膮 koncentracj臋 masow膮 w instalacjach transportu pneumatycznego. Wsp贸艂cze艣nie, przy wysokich pr臋dko艣ciach obr贸bki, uzyskujemy praktycznie odpad jednorodny, wysoce rozdrobniony, pochodz膮cy w du偶ej ilo艣ci przypadk贸w z materia艂贸w drewnopochodnych o ustalonej strukturze. Nie ma obecnie wi臋kszych technicznych przeszk贸d, aby masow膮 koncentracj臋 w instalacjach transportu pneumatycznego w przemy艣le drzewnym zdecydowanie podwy偶szy膰.
Rozpatrzmy przyk艂ad obrazuj膮cy nowe mo偶liwo艣ci.

Za艂贸偶my, 偶e ruroci膮g transportu pneumatycznego, kt贸ry obiega ca艂y zak艂ad i do kt贸rego w wielu miejscach podawany jest odpad ma wymiar Ø 100 mm. Przy pr臋dko艣ci powietrza oko艂o 25 m/s otrzymujemy przep艂yw oko艂o 700 m3/godzin臋 tj. 840 kg powietrza w ci膮gu godziny. Za艂贸偶my, 偶e chcemy w nowym rozwi膮zaniu transportu pneumatycznego uzyska膰 koncentracj臋 masow膮 w wysoko艣ci 0,5 (to i tak zdecydowanie ni偶ej ni偶 jest mo偶liwe, ale 5-cio krotnie wi臋cej ni偶 maksymalnie obecnie - nie r贸bmy rewolucji od razu). W贸wczas 840 kg powietrza jest w stanie prze-transportowa膰 420 kg odpadu drzewnego w ci膮gu godziny, co jest r贸wnowa偶ne ilo艣ci 2,8 m3 odpadu/godzin臋 (przyjmuj膮c za norm膮 PN-EN 12779:2004 mas臋 1m3 odpadu r贸wn膮 150 kg). Tylko nieliczne zak艂ady produkuj膮 wi臋ksze ilo艣ci odpadu w ci膮gu godziny. Ale i dla tych, kt贸rzy wytwarzaj膮 wi臋ksze ilo艣ci odpadu mo偶liwe jest zastosowanie nowego rozwi膮zania, albo poprzez powi臋kszenie 艣rednicy przewodu transportowego i zwi臋kszenie ilo艣ci powietrza przy niezmienionej koncentracji, albo poprzez pr贸b臋 zwi臋kszenia koncentracji przy niezmienionej ilo艣ci powietrza.
Powi臋kszaj膮c koncentracj臋 w systemie transportu pneumatycznego uzyskujemy dodatkowe korzy艣ci. Pierwsz膮 jest fakt, 偶e instalacja ta przestaje stanowi膰 zagro偶enie wybuchowe, gdy偶 ci膮g艂a, wysoka koncentracja odpadu powoduje trwa艂e przekroczenie g贸rnej granicy wybuchowo艣ci okre艣lanej obecnie na poziomie 0,5 kg/m3 ( w naszym przyk艂adzie koncentracja ta wynosi 0,6  kg/m3).
Korzy艣膰 druga, to znakomite zmniejszenie wielko艣ci odpylacza ko艅cowego s艂u偶膮cego do roz艂adowania odpadu z transportu pneumatycznego.
Szansa na unowocze艣nienie obecnych system贸w odci膮gowych stosowanych w bran偶y drzewnej tkwi w mo偶liwo艣ci wyodr臋bnienia urz膮dze艅 dla realizacji poszczeg贸lnych funkcji systemu. Inne urz膮dzenia dla transportu pneumatycznego i zupe艂nie inne dla bezpo艣redniej obs艂ugi pojedynczej obrabiarki lub ich grupy. To rozdzielenie funkcji umo偶liwia, szczeg贸lnie przy ma艂ych ilo艣ciach odpadu, okresowe zatrzymywanie instalacji transportu przy pracuj膮cej instalacji odci膮gowej dla bezpo艣redniej obs艂ugi obrabiarki. Instalacja transportu pracuj膮ca cyklicznie (w艂膮czana wtedy, gdy ilo艣膰 odpadu zgromadzona w systemie odbioru od obrabiarki zapewnia wysok膮 koncentracj臋 transportu pneumatycznego podczas jego pracy) stanowi膰 b臋dzie 慕r贸d艂o dalszych oszcz臋dno艣ci energetycznych.
Inicjatywa w zakresie ca艂kowitej modernizacji instalacji odci膮gowych  nale偶y do producent贸w maszyn do obr贸bki drewna i materia艂贸w drewnopochodnych.
To oni powinni zmodernizowa膰 produkowane przez siebie obrabiarki w taki spos贸b, aby uk艂ad odbioru odpadu z maszyny by艂 mniej energoch艂onny.

Literatura:
[1] Zbigniew Pi膮tkiewicz – Transport pneumatyczny. Monografia. Wydawnictwo Politechniki
      娄l膮skiej. 1999
[2] Stanis艂aw Dolny – Transport pneumatyczny i odpylanie w przemy艣le drzewnym. Akademia
      Rolnicza Pozna艅. 1999


© aerotech 2006 wszystkie prawa zastrze偶one