Kontakt   


 prasa o nas  referencje




 odpylacze  dozowniki  rury, kana³y, wê¿e i osprzêt  wentylatory  transport pneumatyczny

Prasa o nas





Artyku³y i certyfikaty:

ODPYLANIE  MASZYN :  Energoch³onny element procesu technologicznego

Rzeczywisto¶æ kszta³towana marzeniami

Aby zrozumieæ, dlaczego wspó³czesne instalacje odci±gowe charakteryzuj± siê coraz wy¿sz± energoch³onno¶ci±, nale¿y szczegó³owo przeanalizowaæ funkcje, jakie pe³ni± w procesie technologicznym. Niech naszym my¶lom towarzyszy ów wymarzony „rój pszczó³” (patrz poprzedni numer Gazety – str. 47), który prowadziæ nas bêdzie ku wy¿szej sprawno¶ci instalacji odci±gowych.

Instalacja odci±gowa pe³ni w procesie technologicznym trzy zasadnicze funkcje:

  1. Funkcja bezpo¶redniej obs³ugi obrabiarki – bez systemu odci±gowego obrabiarka traci wiêkszo¶æ swoich cech u¿ytkowych,
  2. Funkcja transportu pneumatycznego – polega na przemieszczaniu odprowadzonego z maszyn odpadu do odpylacza lub miejsca magazynowania,
  3. Funkcja oczyszczania powietrza – powietrze u¿yte do transportu jest oczyszczane w odpylaczach, dla ochrony powietrza atmosferycznego lub dla potrzeby recyrkulacji powietrza ogrzanego do przestrzeni produkcyjnej (odzysk ciep³a).

Rozpatrzmy funkcjê pierwsz±.
To w tym miejscu powstaj± najwiêksze straty energetyczne. W ssawie obrabiarki musi panowaæ odpowiednie podci¶nienie [Pa] oraz musi byæ zachowany odpowiedni przep³yw powietrza [m3/h]. Z uwagi na wzrost prêdko¶ci narzêdzi oraz prêdko¶ci posuwów roboczych, producenci obrabiarek bezkrytycznie ¿±daj± coraz to wy¿szych podci¶nieñ i przep³ywów.
W przedstawionej tabeli podano jak wzrasta moc wentylatora w zale¿no¶ci od coraz wiêkszego podci¶nienia przy tym samym przep³ywie.

 

Moc wentylatora (w kW) dla wybranych wydatków powietrza

 

 

 

 

 

 

 

 

Podci¶nienie w ssawie wg DTR maszyny w Pa

wydatek 1000 m3/h

wydatek 2000 m3/h

wydatek 3000 m3/h

wydatek 4000 m3/h

wydatek 5000 m3/h

wydatek 6000 m3/h

Procentowy wzrost mocy w stosunku do podci¶nienia 1000 Pa

 

 

 

 

 

 

 

 

1000

1,1

2,2

3,3

4,4

5,6

6,7

100%

1500

1,3

2,6

3,9

5,2

6,5

7,8

117%

2000

1,5

3,0

4,4

5,9

7,4

8,9

133%

2500

1,7

3,3

5,0

6,7

8,3

10,0

150%

3000

1,9

3,7

5,6

7,4

9,3

11,1

167%

3500

2,0

4,1

6,1

8,1

10,2

12,2

183%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obliczenia dokonano zgodnie z norm± PN-EN 12779:2005 (U) Za³±cznik B

 

Moce silników jakie nale¿y zastosowaæ do w/w wentylatorów bêd± jeszcze wiêksze

z uwagi na pewno¶æ ruchu wentylatorów i istniej±cy typoszereg mocy silników elektrycznych

Te zwiêkszone parametry instalacji decyduj± o powiêkszeniu energoch³onno¶ci dwóch pozosta³ych funkcji: transportu pneumatycznego (wiêksze masy transportowanego powietrza) oraz oczyszczania powietrza (wiêksze gabaryty odpylaczy z uwagi na wiêksze przep³ywy i wiêksza ich masa z uwagi na wy¿sze podci¶nienia).
Oczywi¶cie producenci obrabiarek nie przejmuj± siê tym wcale – jednozdaniowy zapis w dokumentacji maszyny jest o wiele prostszym dzia³aniem ni¿ podjêcie trudu rozwi±zania problemu mniej energoch³onnego ewakuowania odpadu z przestrzeni roboczej obrabiarki.

Co mo¿emy zrobiæ z tym problemem – oprócz zbiorowego protestu przeciwko takim praktykom producentów obrabiarek?

Rozpatrzmy przyk³ad, w którym rozdzielimy funkcje instalacji odci±gowej tak, aby ka¿dej funkcji przypisane by³o odrêbne urz±dzenie, inne dla funkcji obs³ugi obrabiarki, a inne dla funkcji transportu pneumatycznego.

Zak³ad Urz±dzeñ Techniki Powietrza „AEROTECH” z powodzeniem zrealizowa³ wiele instalacji o rozdzielonych funkcjach: inne urz±dzenia do obs³ugi maszyny a inne do transportu pneumatycznego.

Urz±dzeniem obs³uguj±cym obrabiarkê musi byæ oczywi¶cie miejscowy odpylacz z w³asnym wentylatorem ci±gu, z którego odpad bêdzie odbierany odrêbnym systemem transportu pneumatycznego.
Odpylacz ten powinien obs³ugiwaæ jedn± obrabiarkê i powinien byæ dobrany do parametrów pracy tej maszyny.
Odpylacz zwi±zany z obrabiark± pozwala spojrzeæ inaczej na przep³yw powietrza w obrêbie maszyny. Skoro w bezpo¶rednim s±siedztwie mamy mo¿liwo¶æ uzyskania strugi powietrza oczyszczonego i wychodz±cego z odpylacza z pewn± prêdko¶ci±, to skierujmy tê strugê do wnêtrza obrabiarki. Stwórzmy swojego rodzaju instalacjê nawiewn±, kurtynê powietrzn±, która ograniczy rozrzut odpadu i u³atwi jego odci±ganie.
Daje to mo¿liwo¶æ oszczêdno¶ci energii.
Aby odci±gn±æ odrzucon± od narzêdzia cz±stkê odpadu potrzebne jest odpowiednio wysokie podci¶nienie. Podci¶nienie to mo¿na znakomicie zmniejszyæ, gdy cz±stka ta bêdzie wcze¶niej zatrzymana, a mo¿e nawet wstêpnie skierowana w stronê ssawy przez instalacjê nawiewu czy kurtynê powietrzn±.
Poprzez zastosowanie instalacji nawiewno-odci±gowej we wnêtrzu maszyny mo¿na znakomicie obni¿yæ potrzebne podci¶nienia i przep³ywy.
Dziêki temu indywidualne, miejscowe odpylacze mog± byæ znacznie mniejsze ni¿ wynika³oby to z dotychczasowych do¶wiadczeñ.
Obni¿y to równie¿ nak³ady inwestycyjne.
Jest to propozycja czysto teoretyczna wynikaj±ca wprost z zasad fizyki. Ale dlaczego tej propozycji nie rozwa¿yæ, mo¿e przy okazji powstan± lepsze pomys³y.
Pracuj±c nad modernizacj± systemów odci±gowych, próbuj±c wprowadziæ do wnêtrza maszyn kurtyny powietrzne, producenci maszyn maj± niepowtarzaln± okazjê wdro¿yæ ca³y szereg innych rozwi±zañ (nowe kszta³ty ssaw, uszczelnienia obszarów obróbczych w celu ochrony elementów maszyny, próba konstrukcyjnego zwi±zania odpylacza z obrabiark±, szczególnie w maszynach o ma³ym zapotrzebowaniu na powietrze itp.).

Jak bumerang powraca w tym miejscu pytanie: kto powinien zajmowaæ siê konieczn± modernizacj± systemu odbioru odpadu w obrabiarkach: czy nabywcy maszyn, czy producenci instalacji odci±gowych (ingerencja we wnêtrze maszyny) czy te¿ po prostu producenci obrabiarek.

Przecie¿ do obowi±zków producenta obrabiarki nale¿y wprowadziæ j± na rynek w stanie nadaj±cym siê do pe³nienia funkcji, dla której zosta³a wyprodukowana.

Wywierajmy zbiorowy nacisk na producentów obrabiarek – tak, aby nasze marzenia o obni¿eniu energoch³onno¶ci instalacji odci±gowych mog³y na nowo ukszta³towaæ rzeczywisto¶æ.

W przeciwnym razie drogi nabywco nowej obrabiarki: P£ACZ  I  P£AÆ, za coraz wy¿sze koszty inwestycji, coraz dro¿sz± eksploatacjê instalacji odci±gowych.

Celem naszych artyku³ów jest wywo³anie dyskusji o systemach odci±gowych stosowanych wspó³cze¶nie w szeroko rozumianej bran¿y drzewnej.
Zapraszamy do kolejnych artyku³ów oznaczonych pracowit± pszczo³±.


© aerotech 2006 wszystkie prawa zastrze¿one